aile

5 Kişisel Bakım Uygulaması

5 Kişisel Bakım Uygulaması

5 Kişisel Bakım Uygulaması; Kendinize bakmazsanız, dünyadaki tüm stres giderme etkinlikleri size yardımcı olmaz. Yeterli uyku almıyorsanız meditasyonun size bir faydası olmaz. Aslında, meditasyon yapmaya çalıştığınızda, vücudunuzun uyku ihtiyacını karşılamadığınız için uyuya kalabilirsiniz.

Benzer şekilde, vücudunuzu düzenli olarak sağlıklı, besleyici yoğun yiyeceklerle beslemezseniz, arada bir spor salonuna gitmek stresi fazla azaltmaz. Stres atma etkinliklerinizin etkili olmasını istiyorsanız, öncelikle temel ihtiyaçlarınızı karşılamanız gerekir.

Bu makale, bazı farklı kişisel bakım türlerini ve neden bu kadar önemli olduklarını tartışıyor. Ayrıca, kendinize ait bir öz bakım planı geliştirmek için yapabileceğiniz bazı şeyleri de kapsar.

Öz Bakım Nedir?

Enerjini Yükselt

Öz-bakım, “sağlıklı işleyişi teşvik eden ve refahı artıran stratejilere amaçlı olarak katılmanın çok boyutlu, çok yönlü bir süreci” olarak tanımlanmıştır. 1 Esasen bu terim, bir kişinin kendi fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlığını geliştirmek için yaptığı bilinçli bir eylemi tanımlar.

Kişisel bakımın alabileceği birçok form vardır. Her gece yeterince uyumanızı sağlamak veya biraz temiz hava almak için birkaç dakika dışarı çıkmak olabilir.

Öz bakım, yaşamdaki ortadan kaldıramayacağınız stres faktörlerine karşı direnç oluşturmak için hayati önem taşır. Zihninizi ve bedeninizi korumak için adımlar attığınızda, hayatınızı en iyi şekilde yaşamak için daha donanımlı olacaksınız.

Ne yazık ki, birçok insan kişisel bakımı bir öncelikten ziyade bir lüks olarak görüyor. Sonuç olarak, kendilerini bunalmış, yorgun ve hayatın kaçınılmaz zorluklarıyla başa çıkmak için donanımsız hissediyorlar.

Birkaç farklı alanda kendinize nasıl baktığınızı değerlendirmek önemlidir, böylece zihninize, bedeninize ve ruhunuza özen gösterdiğinizden emin olabilirsiniz.

Farklı Kişisel Bakım Türleri

Kişisel bakım sadece rahatlamanın yollarını bulmakla ilgili değildir. Kendinize zihinsel, fiziksel, duygusal, sosyal ve ruhsal olarak bakmakla ilgilidir. Sağlığınıza ve esenliğinize özen göstermek için, bu alanların her birini ele almanıza olanak tanıyan bir denge bulmanız önemlidir. Bazen dengeyi yeniden sağlamak veya hayatınızdaki bir stres etkeninden kurtulmak için belirli bir alanda daha fazla öz bakıma ihtiyacınız olabilir.

Vücudunuzun verimli çalışmasını istiyorsanız, vücudunuza iyi bakmanız gerekir. Vücudunuz ve zihniniz arasında güçlü bir bağlantı olduğunu unutmayın. Vücudunuza önem verdiğinizde, daha iyi düşünecek ve hissedeceksiniz.

Fiziksel öz bakım, vücudunuzu nasıl beslediğinizi, ne kadar uyuduğunuzu, ne kadar fiziksel aktivite yaptığınızı ve fiziksel ihtiyaçlarınızı ne kadar iyi karşıladığınızı içerir. Sağlık randevularına katılmak, ilaçları reçete edildiği gibi almak ve sağlığınızı yönetmek, iyi bir fiziksel öz bakımın parçasıdır. 2

Fiziksel öz bakım söz konusu olduğunda, geliştirmeniz gereken bazı alanlar olup olmadığını değerlendirmek için kendinize aşağıdaki soruları sorun:

Yeterli uyku alıyor musunuz?

Diyetiniz vücudunuzu iyi besliyor mu?

Sağlığınızın sorumluluğunu alıyor musunuz?

Yeterince egzersiz yapıyor musunuz?

2

Sosyal Öz Bakım

Sosyalleşme öz bakımın anahtarıdır. Ancak, genellikle arkadaşlara zaman ayırmak zordur ve hayat meşgul olduğunda ilişkilerinizi ihmal etmek kolaydır.

Yakın bağlantılar, refahınız için önemlidir. Yakın ilişkiler geliştirmenin ve sürdürmenin en iyi yolu, başkalarıyla ilişkilerinizi kurmaya zaman ve enerji ayırmaktır. 3

Arkadaşlarınıza ayırmanız veya ilişkileriniz üzerinde çalışmanız gereken belirli bir saat yoktur. Herkesin biraz farklı sosyal ihtiyaçları vardır. Anahtar, sosyal ihtiyaçlarınızın ne olduğunu bulmak ve optimal bir sosyal yaşam yaratmak için programınıza yeterli zaman ayırmaktır.

Sosyal öz bakımınızı değerlendirmek için şunları göz önünde bulundurun:

Arkadaşlarınızla yeterince yüz yüze vakit geçiriyor musunuz?

Arkadaşlarınız ve ailenizle olan ilişkilerinizi beslemek için neler yapıyorsunuz?

3

Zihinsel Öz Bakım

Düşünme şekliniz ve zihninizi doldurduğunuz şeyler psikolojik sağlığınızı büyük ölçüde etkiler.

Zihinsel öz bakım, bulmacalar gibi zihninizi keskin tutan şeyler yapmayı veya sizi büyüleyen bir konu hakkında bilgi edinmeyi içerir. Size ilham veren kitap okumak veya film izlemek zihninizi besliyor olabilir.

Zihinsel öz bakım, zihinsel olarak sağlıklı kalmanıza yardımcı olacak şeyler yapmayı da içerir. Örneğin, öz şefkat ve kabulü uygulamak, daha sağlıklı bir iç diyaloğu sürdürmenize yardımcı olur.

İşte zihinsel öz bakımınızı düşündüğünüzde göz önünde bulundurmanız gereken birkaç soru:

Zihinsel olarak sizi harekete geçiren aktiviteler için yeterli zaman ayırıyor musunuz?

Zihinsel olarak sağlıklı kalmanıza yardımcı olacak proaktif şeyler yapıyor musunuz?

4

Manevi Öz Bakım

Araştırmalar, din veya maneviyat içeren bir yaşam tarzının genellikle daha sağlıklı bir yaşam tarzı olduğunu göstermektedir.

Ancak ruhunuzu beslemek, dini içermek zorunda değildir. Evrenle daha derin bir anlam, anlayış veya bağlantı duygusu geliştirmenize yardımcı olacak her şeyi içerebilir. 5

Meditasyon yapmaktan, dini bir hizmete katılmaktan veya dua etmekten hoşlanıyor olsanız da, ruhsal öz bakım önemlidir.

Manevi yaşamınızı düşünürken kendinize şunu sorun:

Hayatınız ve deneyiminiz hakkında kendinize hangi soruları soruyorsunuz?

Tatmin edici bulduğunuz ruhsal uygulamalarla ilgileniyor musunuz?

5

Duygusal Öz Bakım

Öfke, kaygı ve üzüntü gibi rahatsız edici duygularla başa çıkmak için sağlıklı başa çıkma becerilerine sahip olmak önemlidir . Duygusal öz bakım, duygularınızı düzenli ve güvenli bir şekilde kabul etmenize ve ifade etmenize yardımcı olan faaliyetleri içerebilir.

Bir partnerinizle veya yakın bir arkadaşınızla nasıl hissettiğiniz hakkında konuşun ya da duygularınızı işlemenize yardımcı olacak boş zaman aktiviteleri için zaman ayırın, duygusal öz bakımı hayatınıza dahil etmek önemlidir.

Duygusal öz bakım stratejilerinizi değerlendirirken şu soruları göz önünde bulundurun:

Duygularınızı işlemek için sağlıklı yöntemleriniz var mı?

Kişisel Bakım

Kendinizi yeniden şarj edilmiş hissetmenize yardımcı olacak aktiviteleri hayatınıza dahil ediyor musunuz?

Kişisel Bakım Neden Önemlidir?

Etkili bir kişisel bakım rutinine sahip olmanın bir dizi önemli sağlık yararına sahip olduğu gösterilmiştir. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Kaygı ve depresyonu azaltmak
  • Stresi azaltmak ve dayanıklılığı artırmak
  • Mutluluk geliştirmek
  • Artan enerji
  • Tükenmişliği azaltmak
  • Daha güçlü kişilerarası ilişkiler

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre öz bakım önemlidir çünkü sağlığı geliştirmeye, hastalıkları önlemeye ve insanların hastalıklarla daha iyi başa çıkmasına yardımcı olabilir.

Öz bakımın belirli biçimleri, daha uzun bir yaşam da dahil olmak üzere farklı sağlık ve zindelik yararlarıyla da ilişkilendirilmiştir. Egzersiz yapmak, hayatta bir amaç duygusu bulmak ve uyku, artan bir yaşam süresi ile bağlantılıdır.

Kişisel Bakım Planınızı Geliştirin

Etkili bir kişisel bakım planı hayatınıza ve ihtiyaçlarınıza göre şekillendirilmelidir. Sizin tarafınızdan, sizin için yaratılmış bir şey olmalı. Kendi kişisel bakım planınızı özelleştirmek, bunalmamanızı, aşırı stres yaşamamanızı ve tükenmemenizi sağlamak için önleyici bir önlem olarak hareket edebilir.

Hayatınızın hangi alanlarının daha fazla dikkat ve öz bakıma ihtiyacı olduğunu değerlendirin. Ve hayatınızı sık sık gözden geçirin. Durumunuz değiştikçe, kişisel bakım ihtiyaçlarınız da değişecektir.

Kişisel bakım planınızı oluştururken aşağıdaki adımlar yardımcı olabilir:

İhtiyaçlarınızı değerlendirin: Hayatınızın farklı bölümlerinin ve her gün katıldığınız başlıca aktivitelerin bir listesini yapın. İş, okul, ilişkiler ve aile, listeleyebileceğiniz bazı şeylerdir.

Stresörlerinizi düşünün: Bu alanların strese neden olan yönlerini düşünün ve bu stresi ele alabileceğiniz bazı yolları düşünün.

Kişisel bakım stratejileri geliştirin: Hayatınızın bu alanlarının her birinde daha iyi hissetmenize yardımcı olacak yapabileceğiniz bazı aktiviteler düşünün. Örneğin, arkadaşlarla vakit geçirmek veya sınırları geliştirmek, sağlıklı sosyal bağlantılar kurmanın bir yolu olabilir.

Zorluklar için plan yapın: Hayatınızın belirli bir yönünü ihmal ettiğinizi keşfettiğinizde, değişim için bir plan oluşturun.

Küçük adımlar atın: Her şeyi bir anda halletmeniz gerekmez. Kendinize daha iyi bakmaya başlamak için atabileceğiniz küçük bir adım belirleyin.

İhtiyaçlarınıza odaklanmak için zaman ayırın: Bir şeyi daha sıkmak için zamanınız olmadığını hissetseniz bile, kişisel bakımı bir öncelik haline getirin. Kendinizin tüm yönleriyle ilgilendiğinizde, daha etkin ve verimli çalışabileceğinizi göreceksiniz.

Köken Aile Açılımı

Köken Aile açılımı Grup Seanslarına katılmak öz bakım için yapacağınız beş nedeni direk ve dolaylı olarak kapsamaktadır. Öz bakımınız için gerekli yardımı ve desteği sağlar.

Paylaşmayı unutma :)