saglikli-yasam

Köken aile açılımı fiziksel ya da duygusal sorunlar 1

Köken aile açılımında fiziksel ya da duygusal sorunlar

Köken aile açılımında fiziksel ya da duygusal sorunlar

Aile Kökenine Nasıl Aitsin

Kerimali Doğacı Kronik Durumlar, Aile Dizileri, Aile İlişkileri, Şifa, Şifa Ritüeli ve Töreni, Huzurlu Olanaklar, Sistemik Takımyıldızlar, İyileşmenin Başladığı Yer, Köken Aile Açılımı

Ait Olmak Kronik Hastalık

Aile sisteminize nasıl ait olduğunuz, kronik hastalık veya koşullar yoluyla olabilir. Bazı aileler geçmişin çözülmemiş duygusal travmaları nedeniyle hayata tam anlamıyla sarılmakta güçlük çekerler. Bazı ailelerde kuşaktan kuşağa semptomlar, koşullar, hastalık veya ilişki zorlukları vardır. Nasıl ait olduğunuz semptomlar, kronik durumlar veya hastalıklar yoluyla olabilir. Bu semptomlar ve koşullar, bir bireyin aile sistemine dahil olmasına bilinçsizce yardımcı olabilir veya başka bir duygusal yolla destek görevi görebilir. Bazı koşullar, diğerlerini uzak tutmak için bir sınır oluşturur. Bazı koşullar, başkalarını çekmeye veya dikkat çekmeye hizmet eder. Bazı koşullar, bilinçli veya bilinçsiz olarak yeterince ilgi görmediğinizi hissettiğinizde başkalarını sizinle ilgilenmeye zorlar. Bazen bir ailede görülmenin tek yolu bir hastalıktır.

Karşılaştığınız herhangi bir semptom veya durumun mesajlarına dikkat ederek, aile sisteminize nasıl ait olduğunuzu bildirmeye yardımcı olup olmadığını anlamaya başlayabilirsiniz. O zaman bilinçli olarak ailenize ait olmak için başka bir sağlıklı yolu seçme seçeneğine sahip olursunuz, sağlıksız kalıbı ailelerinize veya ait olduğu geçmiş nesillere geri bırakırsınız. Aile sistemine nasıl ait olduğunuzu değiştirebilirsiniz. Kendi şifa çalışmanızı yaparak, diğer aile üyelerinin şimdiki aileye nasıl ait olduklarını değiştirmek ve şifa yoluyla geleceğe ilerlemek için enerji hareketini başlatabilirsiniz.

Aile sisteminize nasıl ait olduğunuzu anlamak için sistemik aile takımyıldızlarını kullanabilirsiniz. Kara koyun sen misin? Her ailenin, her aile üyesinin uyması beklenen yazılı olmayan bir dizi kuralı veya normu vardır. Küçük bir çocuk olarak kurallara uymayı öğrenirsiniz ve köken ailenize nasıl ait olduğunuzu anlamaya başlarsınız. Bazı ailelerin, çocukların görülüp duyulmayacağına dair kuralları vardır. Bazı aileler çocuklara saygı duyar, bazıları ise saygı duymaz. Bazı aileler çocukların ihtiyaçlarını yetişkinlerin ihtiyaçlarının önüne koyar. Bazı aileler tüm dikkatlerini çocukların başarısına adar. Ne yapmış ya da yapmamış olursa olsun, herkesin aile sistemine dahil olma hakkı vardır. Aile sistemi normlarınıza nasıl ait olduğunuzun veya bunlara nasıl uyduğunuzun bilinçli olarak farkında mısınız?

Aile sisteminize nasıl dahil olduğunuzu veya onu reddedip reddetmediğinizi anlamak önemlidir. Aileni reddedersen kara koyun olabilirsin. İster bilinçli olarak ailenize nasıl ait olduğunuzu bildiğinizi düşünseniz de, sizin için oldukça sağlıksız olabilecek veya olmayabilecek güçlü aile bağlarını derin sevgi ve sadakatle koruduğunuzu bilinçsizce öğrendiğinize şaşırabilirsiniz. Ebeveynlerinizi veya ailenizi bir şekilde bilinçli olarak reddedebilirsiniz, ancak bilinçsiz olarak, başka bir aile üyesiyle aynı şekilde veya aynı şeyi yaparak aile sistemine sevgi ve sadakat göstermenin bir yolunu bulursunuz.

Köken aile açılımından fiziksel ya da duygusal sorunlar
Köken aile açılımında fiziksel ya da duygusal sorunlar

Ailenizin Değeri Nedir?

Aileler bilinçli veya bilinçsiz olarak mizah, fiziksel çekicilik, koordinasyon, el becerisi, zeka, mutluluk, üzüntü, duygusal ifade veya duygusal bastırmaya değer verebilir. Yaşamın oldukça erken dönemlerinde, menşe ailenize nasıl ait olduğunuza dair bir his geliştirme eğilimindesiniz. Ayrıca çizgiye uyup kurallara uyduğumuzu ya da ailenin kara koyunu mu yoksa asi mi olduğumuzu da biliyoruz.

Çözümlenmemiş Duygusal Travmayı Kabul Etme

Bir örneğe bakalım: Büyük büyükanne depresyon ve anksiyete yaşadı, büyükanne depresyonda ve gergindi, anne depresyonda ve şimdi aile sisteminin kızı olan siz de depresyonda hissediyorsunuz. Bu semptomu, aile sisteminizin kadınlarına sadık kalmak için bilinçsizce geliştirmiş olabilirsiniz. Bu aile sisteminde bazı duygusal travmalar yaşanmış olabilir ve duygusal olarak çözülmemiş olarak kalır. Çok genç yaşta ölen çocuklar veya yetişkinler, düşükler, ölü doğan çocuklar, kürtaj yapılan çocuklar veya diğer aile trajedileri olabilir ve o sırada duygusal acı tam olarak ifade edilmemişti.

Bu travma, hissedilen bir acı, boşluk, keder, hüzün veya öfke duygusu olarak büyük büyükannenin vücut hücrelerine kilitlendi ve nesiller boyu devam etti. Buna epigenetik kalıtım denir. Geçmişte bir şey büyük büyükannenin enerjik dikkatini çocuklarından uzaklaştırdı ve bu, aile çizgisinde duygusal bir aile tepkisi modeli başlattı.

Bazı çocuklar, depresif bir ebeveyne yaşamak için bir neden vermek için koşullar gösterir. Ebeveyn hayata sağlıklı bir şekilde bağlanmadığında, çocuk bilinçsizce acıyı ebeveynle paylaşır, böylece ebeveyn çözülmemiş duygusal aile travmasını tek başına taşımak zorunda kalmaz. Çocuklar, ebeveynleri veya aile üyeleri ile bilinçsizce bu şekilde enerjik dolaşmalar yaratırlar. Bu aile yarasını iyileştirmek isteyip istemediğinize karar vermek size kalmış. Ailenize nasıl ait olduğunuzu değiştirmek ister misiniz?

Aile Sistemini İyileştirmek

Bazen bir kişi, sağlıksız ilişkileri değiştirmek için derin duygusal şifa çalışması yapmaktansa semptomlar ve koşullarla yaşamanın daha kolay olduğunu düşünür. Bazen bireyler, sağlıksız görünümlerinin altında gerçekten kim olduklarını veya semptomların veya koşulların gitmesine izin verirlerse diğerlerinin nasıl tepki vereceğini öğrenmekten daha fazla korkarlar. Bazen kurban olarak kalmak daha kolay geliyor. Bazen bireyler kendi sağlıkları için herhangi bir sorumluluk almamayı seçerler.

Örnekte, bu duygusal tepki modelini değiştirebilir ve annenize ait olduğu yere bırakabilirsiniz. Bu yükü kendi başına taşıyacak kadar güçlü olduğuna inanmalısın. Çoğu insan için zor olan kısım budur. Anneniz tüm hayatınız boyunca duygusal olarak muhtaç ve depresyondaysa, onun kendi yükünü taşıyabilecek kadar güçlü olduğunu nasıl tasavvur edebilirsiniz? Bu, duygusal şifa çalışmanızın temelidir, sizin değişmenizle ilgilidir, onunla değil. Bu, annenizin yolculuğuna karşı şefkat geliştirmek ve onu olduğu ya da olduğu gibi kabul etmekle ilgilidir. Şifa işini önceki nesiller için yapamazsınız ama bunu kendiniz ve küçük çocuklarınız için yapabilirsiniz. Yetişkin çocuklarınızın kendi iyileştirme çalışmalarını yapmaları gerekir.

Kimse depresyonun bu duygusal tepkisini sürdürmek zorunda değil. Duygusal kalıbın nerede başladığını kabul ederek, sizden önce gelenlere karşı şefkat geliştirerek ve bu enerjik karışıklığı bırakmayı seçerek, aile sisteminize şifa getirebilirsiniz. Bu iyileşme kafanızda yapılamaz, ancak orada başlayabilse de, sağlıksız duygusal depresyon modelinin depolandığı vücudunuza derinden alınması gerekir.

Bu iyileştirme çalışması, duygusal baskıya değer veren ailelerin üyeleri için zor olabilir. Kimse duygusal sorunlarını çözmek istemez. Herkes her şey yolundaymış gibi devam ediyor. Her şey genellikle oldukça yüzeysel tutulur, böylece herkes iyi geçinir.

Diğer aile sistemlerinde, birbiri ardına bağımlılık yapan davranışlar ebeveynden çocuğa veya büyükanne ve büyükbabadan çocuğa geçer. Böylece aile sistemine dahil olursunuz. Bu, onların derin içsel duygusal acılarına değinmekten kaçınmanın duygusal bir yoludur. Bağımlılık yapan davranışlar arasında uyuşturucu ve alkol kötüye kullanımı, işkoliklik, kumar veya aşırı yeme, alışveriş, sağlıksız cinsel davranış, zorlayıcı televizyon veya teknoloji kullanımı veya aşırı egzersiz rejimleri yer alır.

İyileşmeye Hazır mısınız?

Herkes bu duygusal aile yaralarını iyileştirmek için bir neden görmez, ama umarım siz görürsünüz. Kendiniz için değilse, belki de aile sisteminizin gelecek nesilleri için çaba gösterebilirsiniz. Kendiniz çocuk sahibi olsanız da olmasanız da, yeğenleriniz ve yeğenleriniz de bu enerjik duygusal karışıklıkların taşıyıcıları olabilir.

Kendi aile sisteminize nasıl ait olduğunuzu değerlendirmeye hazır ve istekli misiniz?

Paylaşmayı unutma :)