psikoterapi-nedir

Psikodinamik Terapi Nedir? 8

Psikodinamik Terapi Nedir?

Psikodinamik Terapi Nedir? Psikodinamik terapi, kişinin duygularını ve diğer zihinsel süreçlerini daha derinden anlamasını kolaylaştırmayı içeren bir yaklaşımdır. İnsanların nasıl hissettikleri ve düşündükleri konusunda daha fazla içgörü kazanmalarına yardımcı olmak için çalışır.

Bu anlayışı geliştirerek, insanlar yaşamları hakkında daha iyi seçimler yapabilirler. Ayrıca diğer insanlarla ilişkilerini geliştirmeye çalışabilir ve onlara daha fazla mutluluk ve memnuniyet getirecek hedeflere ulaşmak için çalışabilirler.

Psikodinamik terapi, psikanalitik teoride kök salmıştır, ancak genellikle geleneksel psikanalizden daha az yoğun ve uzun bir süreçtir. Psikanaliz büyük ölçüde hasta ve terapist ilişkisine odaklanma eğilimindeyken, psikodinamik terapi aynı zamanda hastanın dış dünyadaki diğer insanlarla olan ilişkilerine de büyük önem verir.

Psikodinamik Terapi Nedir?

Psikodinamik terapi bir tür konuşma terapisidir. İnsanların karşılaştığı sorunlar hakkında bir profesyonelle konuşmanın, onların rahatlama ve çözümlere ulaşmalarına yardımcı olabileceği fikrine dayanır.

Psikodinamik bir terapistle çalışarak, insanlar davranışlarına katkıda bulunan düşünceleri, duyguları ve çatışmaları daha iyi anlayabilirler. Terapiye bu yaklaşım aynı zamanda insanların bazen nasıl düşündüklerini, hissettiklerini ve hareket ettiklerini etkileyen bazı bilinçsiz motivasyonları daha iyi anlamalarına yardımcı olur.

Psikoterapiye bu yaklaşım, zihinsel veya duygusal sıkıntı ile başa çıkmak için yardımcı olabilir. Kendini yansıtma, içgörü ve duygusal büyümeyi teşvik etmeye yardımcı olabilir.

Duygusal kalıplarınızı ve köklerini daha iyi anlayarak, sorunlarınızı yönetmek ve hem şimdi hem de gelecekte size yardımcı olacak başa çıkma teknikleri geliştirmek için daha donanımlı olursunuz.

Pek çok açıdan psikanalize benzese de, genellikle daha az sıklıkta ve daha kısa sürelidir. Diğer terapi biçimleri gibi, çeşitli zihinsel sağlık sorunlarını tedavi etmek için kullanılabilir.

  • Endişe
  • Depresyon
  • Yeme bozuklukları
  • Kişilerarası sorunlar
  • Kişilik bozuklukları
  • Psikolojik sıkıntı
  • Travmatik stres bozukluğu sonrası
  • Sosyal Anksiyete bozukluğu
  • Madde kullanım bozuklukları
Depresyon

Hangi tür tedavinin kullanıldığını etkileyebilecek faktörler arasında maliyet etkinliği, ulaşılabilirlik, hasta tercihleri ​​ve kişinin yaşadığı semptomların şiddeti sayılabilir. Bilişsel-davranışçı terapi (CBT) popüler ve etkili bir yaklaşım olsa da, kanıtlar psikodinamik terapinin birçok koşul için aynı derecede etkili olabileceğini düşündürmektedir.

Online terapi, düşünebileceğiniz başka bir seçenektir. Bazı araştırmalar ayrıca çevrimiçi psikodinamik terapinin çevrimiçi BDT kadar etkili olabileceğini öne sürüyor.

Teleterapi Nedir?

Nasıl çalışır

Psikodinamik terapi, insanların mevcut davranışlarını etkileyebilecek bastırılmış duyguları ve bilinçsiz etkileri tanımalarına yardımcı olur. Bazen insanlar, gerçekten anlamadıkları nedenlerle belirli şekillerde davranırlar veya başkalarına yanıt verirler.

Psikodinamik terapi, insanların duygusal yaşamlarını kabul etmeyi, katlanmayı ve perspektife koymayı öğrenmelerine yardımcı olur. Ayrıca, insanların duygularını daha uyumlu ve sağlıklı yollarla nasıl ifade edeceklerini öğrenmelerine yardımcı olur.

Önemli Özellikler

Psikodinamik terapinin bazı önemli yönleri şunları içerir:

Kalıpları tanımlama : Psikodinamik terapi, insanların davranış ve ilişkilerdeki kalıpları tanımayı öğrenmelerine yardımcı olur. İnsanlar genellikle, bu eğilimlerin gerçekten farkında olmadan sorunlara yanıt vermenin karakteristik yollarını geliştirirler. Ancak bunları tespit etmeyi öğrenmek, insanların sorunlarla başa çıkmak için yeni yaklaşımlar bulmasına yardımcı olabilir.

Duyguları anlamak : Araştırmalar, psikodinamik terapinin duyguları keşfetmek ve anlamak için yararlı olduğunu bulmuştur. İnsanlar, duygusal deneyimler hakkında içgörü kazanarak, işlev bozukluğuna katkıda bulunan kalıpları daha iyi tanıyabilir ve ardından değişiklikleri daha kolay yapabilir.

İlişkileri geliştirmek : Başkalarıyla ilişkiler, psikodinamik terapinin temel odak noktasıdır. Bir terapistle çalışırken, insanlar genellikle başkalarına nasıl tepki verdiklerini anlayabilirler.

Terapötik ilişkinin kendisi, bir kişinin diğer insanlarla olan ilişkilerine aktarım olarak bilinen bir süreç aracılığıyla bakmanın bir yolu olarak hizmet edebilir . Bu, insanlara ilişkilerini geliştirmek için tepki modellerini keşfetmeleri ve ardından değiştirmeleri için anında “in vivo” bir yol sağlar.

Ne Kadar Etkili?

Psikodinamik terapi ne kadar etkilidir ve diğer tedavi biçimleriyle nasıl karşılaştırılır?

Psikodinamik terapinin etkinliğini değerlendirmek bazı zorluklar sunar, ancak araştırmalar, çeşitli psikolojik sorunların tedavisinde yararlı olabileceğini düşündürmektedir.

Psikodinamik terapinin tam etkinliğini değerlendirmenin zor olmasının bir nedeni, ürettiği değişikliklerin çoğunun ölçülmesinin zor olabilmesidir.

Araştırmacı Jonathan Shedler, American Psychological Association (APA) tarafından yapılan bir basın açıklamasında, belirli akut semptomlardaki değişiklikleri ölçmek nispeten kolay olsa da, altta yatan kişilik değişikliklerini ölçmek çok daha zor olduğunu belirtti.

Bu zorluğa rağmen, araştırmalar çeşitli koşulları tedavi etmek için psikodinamik terapinin etkinliğini ve kullanımını desteklemektedir.

American Psychologist dergisinde yayınlanan dikkate değer bir inceleme , kanıtların psikodinamik terapinin etkinliğini desteklediği sonucuna varmıştır.

Başka bir çalışma, psikodinamik terapinin en az bilişsel-davranışçı terapi (CBT) kadar etkili olabileceğini buldu.

American Journal of Psychiatry’de yayınlanan 2017 tarihli bir inceleme , psikodinamik terapinin diğer yerleşik tedaviler kadar etkili olduğu sonucuna varmıştır. Bununla birlikte, çalışmanın yazarları, bu tür tedaviden en çok kimin yararlandığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu öne sürdüler.

Ne Bekleyebilirsiniz

Psikodinamik terapiyi denemeye karar verirseniz, terapistinizle haftada bir veya haftada birkaç kez görüşebilirsiniz. Her seans tipik olarak yaklaşık 45 dakika sürer ve terapistinizi birkaç ay daha görmeye devam edeceksiniz. Bazı durumlarda seanslara bir yıl veya daha uzun süre devam edebilirsiniz.

Psikodinamik terapi sırasında insanlar genellikle akıllarında olabilecek herhangi bir şey hakkında konuşmaya teşvik edilir. Bu, şu anda yaşadıkları şeyleri veya geçmişte olan şeylerin anılarını içerebilir.

Kısa psikodinamik terapi olarak bilinen bir psikodinamik terapi şekli, genellikle 25 ila 30 seansta daha hızlı sonuç üretmek için tasarlanmıştır. Bu daha kısa süreli tedavi biçiminde, insanlar başlangıçta odaklanmak istedikleri özellikle duygusal bir alan belirleyebilirler.

Uzun süreli psikodinamik terapi bir yıl veya daha uzun sürebilir ve 50 veya daha fazla terapi seansı içerebilir.

Köken Aile Açılımın sihirli Yönü Psikodimanik özelliğinden gelir. Bu yöntemi etkin bir şekilde kullanma beceresine sahip bir uygulayıcı gerekir. Anlatması biraz da kolay gibi görünse de uygulaması için teknik bilgi ve çok fazla vaka çalışması yaparak tam kontrol sağlama becerisi geliştirmek gerekir.

Paylaşmayı unutma :)